Въпрос:
11.03.2016/ Ваня Григорова

Противопоказана ли е бременността за лечение на зъбите?

Отговор:
13.03.2016/ Dental Experts

По време на бременността здравето на зъбите на бременната жена е от изключително значение, тъй като доброто сдъвкване на храната е важно условие за пълноценното усвояване на хранителните вещества.

Съществуват различни митове за здравето на зъбите по време на бременност. Най-разпространеният е, че калцият се извлича от емайла на зъбите на бременната жена в полза на плода и затова зъбите на бъдещата майка се увреждат. Този мит е без всякакви основания. Емайлът на зъбите не участва в метаболизма на калций в организма, защото няма кръвоносни съдове.

По време на бременността действително се влошава възпалението на венците, от което страдат 95% от населението. Това се дължи на прогестерона и увеличената киселинност в устата. Съвкупността от възпалени, кървящи и чувствителни венци, зъбен камък, неподходяща устна хигиена и не на последно място липса на информация дава основание на мита, че бременността вреди на зъбите.

Лечението на зъбите по време на бременността се съпътства от различни притеснения – че рентгеновите снимки, местната упойка, приемането на лекарства, стресът от самото лечение увреждат плода. Ето няколко съвета и препоръки, които ще дадат отговор на Вашите въпроси и ще Ви бъдат полезни по време на нормална бременност:

  • ранна консултация със стоматолог – добре е веднага щом разберат, че са бременни, пациентките да направят преглед при дентален лекар, за да получат инструкции за поддържане на здравето на зъбите по време на бременността и евентуален план на лечение. Препоръчваме през първите три месеца на бременността лечението да се ограничи в рамките на профилактиката и спешните състояния (остри възпалителни процеси, дълбоки кариеси и травми от различно естество, остри болки, гнойни процеси, тумори (биопсия. През второто и третото тримесечие може да се провеждат задължителното (хронични възпаления, кариес, болести на венците) и спешното лечение. Добре е през цялата бременност да се избягва елективното лечение (лечение по пожелание) – различни обтурации (пломби), протези, поставяне на имлантати, операция на венците, поставяне на коронки и др.;
  • изплакване на устата с вода няколко пъти на ден за намаляване ефекта от повишената киселинност в устата;
  • почистване на зъбен камък на всеки 2-3 месеца;
  • повишена орална хигиена, съобразена с индивидуалните особености на бременната пациентка;
  • поставянето на местна упойка не вреди на здравето на плода;
  • рентгенови снимки – при възможност избягвайте правенето на рентгенови снимки през първите три месеца на бременността. Ако е необходимо да се направят за поставяне на диагноза и лечение, изисквайте да се вземат всички предпазни мерки;
  • флуорна профилактика – не се препоръчва;
  • медикаментозна терапия – консултирайте се с лекуващия Ви лекар;
  • лечение, което може да бъде отложено, да се проведе след приключване на бременността.

» Виж всички въпроси и отговори