За имплантите
Това е заместител на корена на липсващ зъб или липсващи зъби и определено е най-подходящото решение. Самият зъбен имплантат се изработва от специален материал (титан), от който се изработват и изкуствените стави в общата медицина. Правилно подбраните и поставени по протокол от специалистите ни импланти са с 94 – 96% успех.
Преимуществата им са:
- отлична естетика;
- висока функционалност;
- удобство;
- не засягат съседните зъби;
- предотвратяват загуба на костна тъкан;
- минимална болка (по-малка от вадене на зъб);
- възможност за корекция или промяна на усмивката Ви.
Етапите на лечението се определят след внимателен и обстоен преглед. Окончателен план на лечение се изготвя от д-р Бакиш съвместно с членовете на нашия екип, като целта е да получите най-доброто лечение, съобразено с Вашето здраве и желания.
Етапите са:
- лечение на кариеса и усложненията му;
- лечение на заболяванията на венците;
- вадене на зъби, поставяне на имплантати, костни заместители (при необходимост);
- период на изчакване (Обикновено се чака 3 – 4 месеца, в много редки случаи 6 – 8 месеца, а при определени обстоятелства може и веднага след поставянето на имплантат или имлантати да притежавате прекрасна нова усмивка);
- поставяне на т.нар. абатмент (от титан или цирконий);
- поставяне на временна коронка за около месец с цел оформяне на венеца;
- смяна на временната коронка с постоянна.
От огромно значение е състоянието на челюстта, където се поставят имплантати. Относително точна информация се получава от компютърната томография. Често се налага допълнителна хирургична манипулация – т.нар. костна аугментация, което е поставяне на допълнително количество кост, за да се подобри дебелината и здравината на костта. Използва се предимно собствена кост или костни заместители. Тази процедура е по-болезнена, затова е важно много внимателно да се прецени нейната необходимост.
Костната аугментация може да е едноетапна – извършва се заедно с поставяне на имплантата, или двуетапна – извършва се между 3 – 6 месеца преди поставяне на имплантата. Тя може да бъде вертикална (на височина) и хоризонтална (на ширина). Понякога използваме и PRP (плазма, богата на тромбоцити) с цел подобряване на тъканната регенерация, микроциркулацията и др.
От колко имплантата имате нужда при различните видове протезни конструкции?
- При липса на един зъб е необходим един имплантат.
- При липса на няколко зъба решението е индивидуално и зависи в голяма степен от състоянието на костта, венците, хигиената и др.
- При липса на зъби на едната или на двете челюсти, както и при необходимост от вадене на всички останали зъби по една или друга причина съществуват няколко основни варианта за максимално естетично и функционално решение:
- а. Естетичен мост върху 6 – 10 имплантата. В една процедура се изпълняват вадене на зъбите и поставяне на имплантати. Огромното преимущество на този и другите подобни методи е, че пациентът още в същия ден възстановява усмивката си, а в много случаи получава по-красива и по-естетична усмивка.
- б. Естетичен мост върху 4 – 6 имплантата (All on 4-6). Технология, разработена чрез използването на подходящи имплантати, които се поставят под ъгъл (до 45 градуса).
- За задържане на подвижна протеза са необходими 2 – 6 имплантата.