За заболяванията на венците и естетичната хирургия
Специалистът в лечението на заболяванията на венците се казва пародонтолог или периодонтолог, а специалността – пародонтология или периодонтология. Нашият специалист е проф. д-р Моше Голдщайн.
Тези заболявания са главната причина за загуба на зъби. Основният проблем при тези заболявания е, че възпалените венци прекъсват връзката си с корена на зъба и костта в областта се разрушава – образува се свободно пространство – пародонтален джоб с различна дълбочина, в който се образува зъбен камък. Това води до допълнително възпаление, което от своя страна задълбочава процеса на разрушаване и увеличаване на дълбочината на пародонталния джоб до пълна загуба на връзката на зъба с костта.
Проблемът на венечните заболявания е:
А. Влияят пряко на състоянието на Вашето общо здраве.
Б. Имат пряко отношение към развитието на някои хронични заболявания на ставите, сърцето и др.
В. Обикновено пациентите нямат и най-малка представа за наличието на този проблем. Когато един зъб има кариес, рано или късно пациентът ще почувства болка, докато венечните заболявания могат да протичат хронично и асимптомно, да няма силни болки, повишена чувствителност или кървене. В резултат пациентите често игнорират тези проблеми и обикновено идват за лечение в напреднала фаза на загуба на стабилност на зъбите.
Г. Затруднена ранна диагностика от неспециалист.
Начинът да се справите с тези проблеми е преглед при специалист и изготвяне на индивидуален план на лечение и корекция на венците, който обикновено е част от плана за Вашата нова усмивка.
Най-често фазите на лечение са следните:
- снемане на зъбния камък и плака в едно или няколко посещения. Това е лечебна и профилактична процедура, основен инструмент в борбата с пародонталните заболявания. Необходимо е да се прави постоянно на всеки 3 – 6 месеца, в зависимост от състоянието. Тази лечебна процедура е безболезнена и не уврежда и не отнема от зъбните тъкани. Съчетава се с обучение и мотивиране на пациента за правилна орална хигиена с цел поддържане на здравето му. В някои леки случаи лечението може да приключи тук или да премине в следващите фази.
- корекция или смяна на всички дефектни възстановявания, а понякога е необходимо и отстраняване на ретенциони места при неправилно или неподходящо изработени коронки, мостове и др.
- кюретиране на кореновите повърхности на зъбите. Прави се под местна упойка с 2, 4 или 6 посещения. Често се използва при лечение на заболявания на венците. Може да се прилага и в комбинация с локално или общо медикаментозно лечение. За повечето от нашите пациенти, страдащи от пародонтални заболявания, лечението на венците приключва при условие, че спазват висока орална хигиена.
- хирургично лечение. Под местна упойка се отделят венците, почиства се инфектираната костна и мека тъкан, отстранява се подвенечният зъбен камък и венците отново се пришиват. Това е фаза, през която преминават по-тежките степени на заболяване.
Само след цялостно завършване на периодонталното лечение може да се премине към допълнителните лечебни процедури, предвидени във Вашия индивидуален план на лечение.
Естетичните корекции на венците (меките тъкани) понякога са задължителен етап за оформянето на новата Ви усмивка. С това се занимава пародонталната пластична хирургия и обикновено се извършва от специалист пародонтолог.
Най-често използваните процедури са:
- коригиране на рецесии. Рецесия е отдръпване на венеца по различни причини, при което се открива част от корена (корените) на зъба. Като резултат от това зъбът е видимо „по-дълъг“ и понякога е с повишена чувствителност и болка. Венецът, костта и зъбът са взаимосвързани и при оголване на корена се намалява нивото на поддържащата зъба кост, което променя естетиката и увеличава подвижността на зъба. Естетичното коригиране става чрез придвижване или присаждане на тъкан. Така се предотвратява развитието на съществуващата рецесия и се постига желаният естетичен ефект.
- удължаване на клиничната (видима) коронка на зъба. Прилага се при усмивка, където подчертано и непропорционално се вижда „много“ гингивална тъкан. Тогава се коригира с контролирана промяна на нивото на венечната линия и пропорционално естетично удължаване на коронката на зъбите. Тази техника се използва за коригиране на несиметрично ниво на венеца на съседни зъби или при силно разрушени зъби с липса на достатъчно здрава зъбна тъкан, за да може да бъдат поставени коронки.
И ПОМНЕТЕ – ВИЕ СТЕ ЧАСТ ОТ ЕКИПА, КОЙТО РАБОТИ, И ИМАТЕ ЗАДЪЛЖЕНИЕТО, ОТГОВОРНОСТТА, ДА СПАЗВАТЕ ВСИЧКИ НАШИ УКАЗАНИЯ! САМО ОТ ВАС ЗАВИСИ УСПЕХА НА ЛЕЧЕНИЕТО, В ЧАСТНОСТ И ЛЕЧЕНИЕТО НА ВЕНЦИТЕ!